Yeni yıl kararlarını uygulamanın 5 yolu

Yeni yılda ekseriyetle sağlıklı beslenmeye, kilo vermeye, sigarayı bırakmaya, spora başlamaya hatta bizi mutsuz eden ögeleri hayatımızdan çıkartmaya karar veririz. Lakin bir müddet sonra ne yazık ki bunların birçoklarını gerçekleştiremeyiz. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, ‘‘Aldığınız kararları istikrarlı bir halde sürdürmeniz sıkıntı olsa da gerçekleştirmeniz imkansız değil” dedi ve bu mevzuda şu açıklamaları yaptı…

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz

Hep sıfır noktasına gereksinim duyarız

İnsanoğlu için başlayan her yeni gün, yeni bir iş, yeni evlilik ve daha birçok şey sıfır noktasıdır.  Her başlangıcı hayatımızın bundan sonraki periyodunun miladı kabul ederiz ve her yeni yıl, bir sıfır noktasıdır. Pak bir sayfa açabilmek, kendimizin bir üst modelini oluşturabilmek için daima bir sıfır noktasına muhtaçlık duyarız. Hatta mevcut hayatımızı top yekün değiştirmeye o kadar odaklanırız ki, güya yeni yıl geldiğinde kendimizden bir öbür insan çıkaracağımıza şartsız inanırız. Her yeni yıl başlangıcında birebir döngünün içerisinde buluruz kendimizi. Aldığımız kararları da ekseriyetle bir müddet sonra hayata geçirmeyi başaramayız.

Başlangıçları alışkanlığa dönüştürmeliyiz

Beynin hayatımız boyunca değişme yeteneğine nöroplastisite diyoruz. Kendi kendini yöneten nöroplastisite, olumlu alışkanlıklar edinmek için beynimizi kasıtlı olarak yapılandırmamızdır. Alışkanlık yaratmak belirli bir sürece yayılır. Yani bir günde kendinizin daha zayıf, daha akıllı, daha çevik bir üst versiyonunu yaratamazsınız, bunun için nizamlı olarak tekrarlanan birtakım alışkanlıkları hayatınıza dahil etmeniz gerekir. Duyusal hudut sisteminiz zevk almaya programlıdır. Diyet yapmak size zevk vermez, sigarayı bırakmak sizin için hayli zorlayıcı ve zevksiz olabilir ya da her gün sabah erkenden kalkıp spor yapmaktan zevk almayabilirsiniz lakin alışkanlık kazanmak belirli bir süreç ister. Bu yüzden yeni yıla girerken yeni başlangıçlar için kendinizi programlarsınız. Bu başlangıçları alışkanlığa dönüştürmek için kâfi azim ve sabrı gösterdiğinizde sonuca yaklaşırsınız. Yeni yıl kararlarını gerçekleştirmek imkansız değildir. Talihinizi artırmak için şu adımları takip edebilirsiniz…

İŞTE AMAÇLARINIZA ULAŞMANIZI SAĞLAYACAK İPUÇLARI

1-Nedenini bilin

Yeni yılda öncelikle aldığınız kararların nedenini bilin. Örneğin; kilo vermek size kendinizi daha mı düzgün hissettirecek, sıhhatinizi olumlu mu etkileyecek bunun nedenini bilin ve aklınızda tutun. Sigarayı bırakacaksanız yeni yılda bu daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı mı sağlayacak, sigara için harcadığınız paradan tasarruf etmenizi mi sağlayacak bunun nedenini bilin. Nedenini bilmek size motivasyon sağlar.

2-Hedeflerinizi hep kolay tutun

Yeni yıla girerken ucu açık sayısız karar almaktansa bir iki amaca odaklanın. Örneğin; sizi mutsuz eden işten ayrılıp, kıymetinizin daha fazla karşılığını bulacağı yeni bir işe başlamak gayeniz olabilir.

3-Mutlaka gerçekçi gayelere odaklanın

Geçmiş tecrübelerinizi de göz önünde bulundurarak daha gerçekçi maksatlar belirleyin. Şayet maaşlı çalışan biriyseniz, bir anda güçlü olmayı hedeflemek çok da gerçekçi bir amaç sayılmayacaktır.

4-Planlı ilerleyin

Hedefinizi planlayın. Amacınıza yönelik planlamaları adım adım yaparak ilerlemeniz sizi varmak istediğiniz noktaya daha çabuk ulaştıracaktır.

5-Asla pes etmeyin

Unutmayın sizi öldürmeyen şey güçlendirir. Şayet planlarınızı gerçekçi meblağ ve sabırla ilerlerseniz eninde sonunda muvaffakiyet kaçınılmaz olacaktır. Fakat hiçbir muvaffakiyet kolay yoldan kazanılmaz. Birinci mağlubiyette asla pes etmeyin, bazen kaybetmek bize yanlışlarımızın neler olduğunu görme fırsatı verir. Kusurlarınızı görüp düzelterek yolunuza tekrar devam edin.

YENİ YIL BEYNİMİZİ NASIL TESİRLER?

1-Şenlik ruhu

Geceyi aydınlatan ışıklar, bir masa etrafında toplanan beşerler, armağan almanın ve ikram vermenin coşkusu, süslemeler ve yeni bir başlangıç yapmanın heyecanı velhasıl şenlikli hissetmek bedende dopamin ve serotonin düzeylerini yükseltir. İkram vermek de dopamin ve endorfinlerin salınımına neden olur. Yani bizi keyifli eder.

2-Stres

Herkes için yeni yıl şenlikli bir vakit dilimi olmayabilir. İşleri yetiştirmenin telaşı, uygun hediyeyi bulamamanın kederi birçok insanı gerilime sokar. Gerilim, adrenalin ve kortizolün otomatik olarak salınmasıyla bedeninizde fizikî bir reaksiyon gösterebilir. Ayrıca, kortizolün hipokampus üzerinde derin bir etkisi olduğu gösterilmiştir, bu da hafızanızı ve çoklu vazife yeteneğinizi azaltabilir.

3-Sevdiklerimizle bağ kurmak

Oksitosin aslında bir manada “sarılma hormonu”dur. Yılbaşı yemeğinde ailenizle ve sevdiklerinizle tıpkı masanın etrafında toplanıp bir ortada olduğunuzda oksitosin hormonu ön plana çıkar ve sevdiğiniz, güvendiğiniz şahıslarla çevrili olduğunuzda aldığınız o sıcak duyguyu açıklamaya yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir