12 yıl sonra ilk görüşmeye Kuzey’den füze: ABD kınadı

ABD, Güney Kore ve Japonya önderlerinin Tokyo’da bir ortaya gelecekleri doruktan saatler evvel Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze (ICBM) fırlatmasını “şiddetle” kınadı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Adrienne Watson, yaptığı açıklamada, “ABD INDOPACOM (ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri), ABD çalışanı, toprakları yahut müttefiklerimiz için acil bir tehdit oluşturmadığını kıymetlendirmiş olsa da bu fırlatma gereksiz yere tansiyonu artırıyor ve bölgedeki güvenlik durumunu istikrarsızlaştırma riski taşıyor” dedi.

Füze denemesinin, Kuzey Kore’nin “yasa dışı kitle imha silahlarına ve balistik füze programlarına” halkının refahından daha fazla öncelik vermeye devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu lisana getiren Watson, tüm ülkeleri bu ihlalleri kınamaya çağırdı.

Kuzey’in kıtalararası balistik füze fırlatmasını “şiddetle” kınadıklarını belirten Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Watson, ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla yakın bir uyum içinde olduğunu, Amerikan topraklarının yanı sıra Güney Kore ve Japon müttefiklerinin güvenliğini sağlamak için “gerekli tüm önlemlerin” alınacağını kaydetti.

Dün ve bugün füze denemeleri yaptı

Kuzey Kore, Güney Kore ile ABD’nin düzenlediği “Özgürlük Kalkanı” tatbikatı devam ederken dün karadan karaya iki füze fırlattığını duyurdu. Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) askeri kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, Güney Hwanghae bölgesinden fırlatılan iki orta menzilli füze, Kuzey Hamghyong bölgesinde bulunan gayesi tam isabetle vurdu.

Güney Kore, bugün ise Kuzey Kore’nin Japon Denizi (Doğu Denizi) tarafına uzun menzilli balistik füze fırlattığını bildirdi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, uzun menzilli balistik füzenin, başşehir Pyongyang yakınlarındaki Sunan bölgesinden lokal saatle 07.10’da fırlatıldığını açıkladı. Kuzey Kore’nin denemesinin, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un, Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile görüşmek üzere Tokyo’ya gitmesinden saatler evvel olması dikkati çekiyor.

Son ziyaret Aralık 2011’de

Japonya’ya son Güney Kore Devlet Lideri’nin ziyareti Osaka G20 Tepesi hasebiyle Haziran 2019’da gerçekleşmişti. En son komşu ülke karşılıklı başkan ziyaretinin, Aralık 2011’de Japon Başbakan Noda Yoşihiko ile Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak arasında Japonya’da gerçekleştiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir