Altılı masanın yeni gündemi: Kim nerede görev alacak?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülkeyi her alanda geriye götürdüğü tespiti ile bir ortaya gelen ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme dönüş konusunda mutabakat metni imzalayarak ortak çalışmaya başlayan Altılı Masa, aday tespiti ve önderlerin seçimlerin kazanılması durumunda yeni idarede ne halde vazife alacağını tartışıyor.

CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, DEVA, Gelecek Partisi ve DP’den oluşan Altılı Masa’da ikinci cins ikinci toplantı, Kasım ayı içerisinde yapılacak. Kent seyahatleri nedeniyle Ekim ayında bir ortaya gelmeyen önderler, kurmayları aracılığı ile aday belirleme konusunda daha evvel alınan prensip kararına mutlaklık kazandırdı. Buna nazaran, aday gösterilecek kişi her kim olursa olsun son alarak belediye başkanı adaylarına yapıldığı gibi hakkında kara propaganda süreci yürütüleceğini ve yıpratılacağını düşünen önderler, bu nedenle seçim tarihi kesin olarak belirlemeden isim üzerinde kesin karara varmayacak. Aday konusunda kesin kararın alınacağı toplantı, seçim kararının resmi olarak açıklanmasının çabucak akabinde yapılacak. Bu toplantının tek konusu adayın belirlenmesi ve kamuoyuna ne halde duyurulacağı olacak.

LİDERLERİN ÖNÜNDE İKİ SEÇENEK VAR

Birgün gazetesinin haberine nazaran, Altılı Masa’nın üzerinde durduğu bir diğer konu, seçimleri masanın adayının kazanması durumunda, önderlerin yeni idarede ne formda misyon alacağı olacak. Bu bahiste iki seçenek ele alındı. Birinci seçenek, önderlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olması. Bu seçenekte önderler, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak idarede etkin olarak vazife alacaklar. Fakat Cumhurbaşkanı yardımcılarının milletvekili adayı olamaması ya da milletvekili seçilirlerse istifa etmeleri ve bunun da TBMM’de sandalye kaybedilmesine neden olması hasebiyle bu sıcak bakılmıyor. Önderlerin, bilhassa Cumhurbaşkanı yardımcısının Meclis’le teması bulunmaması ve “köprü vazifesi göremeyecek” olması nedeniyle bu fikre uzak oldukları bildirildi.

Diğer seçenek ise genel başkanların milletvekili ve parti genel lideri sıfatıyla “Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu”na benzeri bir istişare konseyine üye olmaları. Bu durumda genel başkanlar, danışma kurulu sıfatıyla da tanımlanabilecek bir heyet aracılığı ile Meclis ve Cumhurbaşkanlığı ortasında temas vazifesini üstlenecek, Cumhurbaşkanı’na atacağı adımlarda fikir verecek.

MASANIN GAYESİ 400 MİLLETVEKİLİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tüm kurumlar üzerinde tahribata neden olduğu görüşünden hareket eden Altılı Masa, onarımı çarçabuk yapabilmek için Meclis’te 400 sandalye kazanmayı da kendisine gaye olarak belirledi. Referanduma gitmeden süratle Anayasa değişikliği yapmak ve parlamenter sisteme geçmek için 400 milletvekiline muhtaçlık duyan Altılı Masa, bu nedenle Cumhurbaşkanı adayı olmayacak önderlerin de milletvekili olmasını amaçlıyor.

KAYNAK: BİRGÜN GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir