“AYM’nin iptal kararı memuru zarara uğrattı”

MANİSA (İGFA) – Türkiye Kamu-Sen Manisa Vilayet Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Aydın Akagündüz, Anayasa Mahkemesinin toplu mukavele ikramiyesinin iptaline yönelik olarak verdiği kararın münasebeti ile ilgili açıklama yaptı. Akagündüz açıklamasında “Anayasa Mahkemesinin toplu mukavele ikramiyesinin iptaline yönelik olarak verdiği kararın münasebeti 5 Mart 2024 tarihli ve 32480 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır. Anayasa Mahkemesi, kamu çalışanlarının en büyük sendikal kazanımlarından biri olan toplu kontrat ikramiyesini bütünüyle iptal etmiştir. Mahkemenin verdiği bu karar, kamu çalışanları istikametinden kabul edilemez.

Bu kararla birlikte 2023 yılı Mayıs ayı prestiji ile kamu vazifelileri sendikalarına üye olan toplam 2 milyon 18 bin 674 kamu çalışanı, her ay almakta olduğu 537,93 TL fiyatındaki toplu kontrat ikramiyesini artık alamayacaktır.

Anayasa Mahkemesinin toplu kontrat yoluyla elde edilmiş bir hakkı, yetki hududunu aşarak keyfi olarak iptal edip, 2 milyonun üzerindeki kamu çalışanını mağdur etmeye hakkı yoktur. Bu türlü bir karar, Anayasa Mahkemesinin kendisini kanun koyucu yerine koyması manası taşımakta, toplu mukavelenin özerkliğine de darbe vurmaktadır. Bununla birlikte bu garabetin baş sorumlusu ise milyonlarca memurun mağduriyetine sebep olan, iptal başvurusunu yapan CHP ve onların akıl hocaları olan kelamda sendikalar olmuştur.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı sonrası, artık sendika üyesi memurların tamamı 537,93 TL yerine aylık 190,21 TL alacaklardır. Buna nazaran memurların haklarını savunduklarını argüman eden kelamda sendikalar, CHP ve Anayasa Mahkemesi el ele vererek 2 milyon 18 bin 674 memuru, aylık 347,72 TL ziyana uğratmıştır.

Toplu kontrat ikramiyesi düzenlemesindeki temel maksat güçlü bir sendikacılık oluşturmak ve tüm sendikalı memurlara sendikalı olmanın avantajını yaşatmaktı. Toplu mukavele ikramiyesinden faydalanan 2 milyon 18 bin 674 memur 47 farklı sendikaya üye iken, sendika başına 42 bin 937 üye düşmektedir. Toplu mukavele ikramiyesinden faydalanamayan 111 bin 970 memur tam 196 farklı sendikaya üyedir. Yani sendika başına 571 üye düşmektedir. Ortalama 571 üyesi olan 196 sendika, güç birliği yerine çok başlılık yaratmaktadır. Bugünkü sayılarla 2 milyonun üzerinde kamu çalışanını, yalnızca sendika taassubu ve koltuk telaşı nedeniyle mağdur eden ve aylık 347 TL’sinin ellerinden alınmasına neden olan kelamda sendikaları kamu çalışanlarının vicdanlarına havale ediyoruz.

Bizler 32 yıl boyunca üyelerimiz için kazanımlar elde etmek uğruna çetin gayretler verdik. Elde ettiğimiz kazanımlardan ayrım gözetmeksizin sendika üyesi olsun ya da olmasın tüm kamu çalışanlarının faydalanması için çalıştık; kimsenin mağdur olmasına da müsaade etmedik. O sendikaların da daha fazla faaliyet göstererek gerekli kaideleri sağlamasını ve üyeleri için toplu kontrat ikramiyesi hakkına ulaşmasını beklerdik. Onlar ise kolay yolu seçerek çalışmamayı, onun yerine 2 milyonun üzerindeki memurun mağdur edilmesi kıymetine kendi ikballerini kurtarmayı tercih ettiler. Kendilerini yükseltmek yerine milyonlarca memurun hakkını aşağıya çekmeyi yeğlediler.

Anayasa Mahkemesi de bu garabet karara imza atarak kamu çalışanlarının müktesep hakkı olan bir ödemeyi iptal etti. Alınan bu karar, azınlığın çoğunluğa tahakkümü formunda gerçekleşti. Anayasa Mahkemesine toplu mukavele ikramiyesinin iptali istemiyle başvuranlar, neyi iptal ettireceklerinden dahi habersiz bir biçimde, sorumsuzca davranmıştır.
Bu durum, kendisini kanun koyucu yerine koyup, kanunla elde edilmiş bir hakkı kaldırma yetkisini haiz olduğu fikrine kapılan, Anayasanın kendisine tanıdığı sonları aşan, milyonlarca sendika üyesi memurun bir kazanımı olarak müktesep hakkı haline gelen toplu mukavele ikramiyesi üzere kamu vazifelileri sendikacılığının en kıymetli ögelerinden birini iptal eden ve buna vesile olan kişi ve kuruluşların yapıtıdır.
Lakin yol tükenmiş değildir. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 4688 sayılı Kanunun 42nci unsur uyarınca Maliye Bakanlığını ve Kamu Çalışanı İstişare Heyetine temsilci gönderen konfederasyon temsilcilerini toplantıya çağırarak kamu işçisinin en değerli konusu olan “Toplu Mukavele İkramiyesi” problemini çözmek üzere ek bir protokol hazırlayabilir.

Aileleriyle birlikte 10 milyonu bulan kamu çalışanları, Toplu mukavele ikramiyesinin tekrar düzenlenmesini ve yaşadığı 347 TL’lik zararın telafi edilmesini beklemektedir. Yetkililerimiz yeni bir düzenleme ile malum çevrelerin makus niyetlerini boşa çıkarmalı, 2 milyonun üzerindeki kamu görevlisini bu garabet anlayıştan kurtarmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir