İklim kederi!

Meltem Günay- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hazırlanan 2022 İnsani Gelişme Raporu Türkiye toplantısı yapıldı. İnsani gelişmenin tüm dünyada son iki yılda hiç görülmemiş seviyede gerilediğini belirten UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Pandemiyle birlikte 2016 düzeyine geri döndük. Başladığımız noktadayız” dedi.

Dünya gezegeninin istikrarının, tabiatın istikrarının bozulduğunu ve tabiatın kurallarının kaybedildiğini vurguladığı konuşmasında, “Bazı noktalarda artık geri dönüşü olmayan noktaları geçtik. Şu anda ‘iklim kederi’ denen şey yaşanıyor. Evvelce bildiğimiz fakat artık olmayan tabiatın bizde oluşturduğu bir ıstırap bu. ‘Toplamsal birlikteliğin ölüşünü’ görüyoruz” diye konuştu. Rapordan da bilgiler veren Vinton bu bahiste bütün dünyanın birlikte çalışması davetinde bulundu.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Lideri Sezai Hazır da, konuşmasında gezegenimiz ağır hasta derken, “Bu hastalığın sebebi de tahlili de beşerler olarak biziz. Rapor insanlığa düşen vazifesi gösteriyor. Global iklim krizi artıyor, iklim mültecileri ortaya çıktı. Tüm bu risklerini önüne geçmek için topyekün gayret içine girmemiz gerekiyor” dedi.

İnsanlık için kırmızı alarm

Raporda tüm dünyada global krizlerin üst üste yığıldığına vurgu yapılırken, “Küresel finans krizi, devam eden iklim krizi, Kovid-19 salgını ve ufukta beliren global besin krizi. Global seviyede her yedi şahıstan altısı Kovid-19 salgınından evvel dahi inançsız hissediyordu. Her şey yolunda değil fakat her şey kaybedilmiş de değil” denildi.

İklim krizinin en büyük meselelerden biri olduğunun lisana getirildiği raporda, “Tarihte birinci defa beton ve asfalt üzere insan imali gereçler Dünya’nın biyokütlesinden daha ağır geliyor. Mikroplastikler artık her yerde. Memleketler arası İklim Değişikliği Paneli’nin en yeni raporu ‘insanlık için kırmızı alarm’ veriyor. İnsanlık tarihinde birinci defa insan kökenli varoluşsal tehditler, doğal tehlikelerden daha büyük boyuta sahiptir” denildi.

Dünyaca endişeliyiz

Raporda, dünya genelinde her yedi bireyden en az altısının inançsız hissettiği, dünya genelinde insanların yüzde 30’undan daha azının insanların emniyetli olduğunu düşündüğü kaydedildi. Bunun tarihte kaydedilmiş en düşük paha olduğunun altı çizilen raporda, “Kayıtlara nazaran birinci sefer global İnsani Gelişme Endeksi kıymeti inişe geçerek dünyayı 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Paris Anlaşması’nın kabul edilmesinden çabucak sonraki periyoda geri döndürdü” denildi.

Her sekiz şahıstan birinin ruhsal bozukluğa sahip olduğunun belirtildiği raporda, tedaviye gereksinim duyanların yalnızca yüzde 10’unun bu hizmeti alabildiği belirtildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir