Kendisi de şaştı! Alt gelir grubunun başvurabildiği kura çekiminde AKP İl Başkanı’na arsa çıktı…

TOKİ tarafından geçen yıl başlatılan “İlk Konutum Arsa Projesi” kapsamında Tunceli’de satışa çıkardığı yerler için geçtiğimiz hafta yapılan kura çekiminde AKP Tunceli vilayet lideri Dr. Sercan Özaydın ile kardeşi Gürcan Özaydın’a kurada arsa çıktığı ortaya çıktı.

Geçen yıl Tunceli’nin Çemişgezek ilçesi Gedikler Jandarma karakolunu ziyaret ettiği sırada askeri merasimle karşılanan ve Türkiye gündeminde sıkça tartışılan AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın, bu defa TOKİ skandalı ile gündeme geldi.

Tunceli’de alt gelir kümeleri için TOKİ tarafından satışa çıkarılan yerlerden AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın ile kardeşi Gürcan Özaydın’a TOKİ kurası ile arsa çıktığı ortaya çıktı. AKP il başkanı vatandaşların yoğun tepkisi sonrası arsayı TOKİ’ye iade ettiğini açıkladı.

Dr. Sercan Özaydın, 3 yıl boyunca Tunceli Sağlık müdürlüğü vazifesini yürütmüştü. 2019 yılında misyondan alındıktan sonra Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcılığı misyonuna getirilen Dr. Sercan Özaydın, Ocak 2021 yılında vazifesinden istifa ederek AKP Tunceli vilayet başkanlığına atanmıştı.

GELİRİ 16 BİN TL’DEN AZ OLMALI

TOKİ’nin “İlk Meskenim Arsa Projesi” projesi şartnamesinde müracaat yapacak bireylerin kendisi dahil eşi ve çocuklarının aylık gelirinin 16 bin TL’nin altında olması kaidesi ve üzerinde konut ya da arsa bulunmaması koşulu koyduğu AKP vilayet liderinin bu koşullara uymadığı halde TOKİ’deki arsa satışı için başvurduğu ve farklı bir formda kurada hem kendisine hem kardeşine arsa çıktığı ortaya çıktı.

Tıp tabibi olan AKP Tunceli il başkanı Sercan Özaydın’ın kendisine ilişkin BMW marka 4×4 lük bir aracının bulunduğu öğrenildi.

Özaydın, kendisine ya da eşi ile çocuklarına ilişkin mesken ya da arsa olup olmadığı konusundaki sorularımıza karşılık verdi. Özaydın, alt gelir kümeleri için satışa çıkarılan yerler için müracaat yaptığını kabul ederek hem kendisinin hem de kardeşinin kurada çıktığını açıkladı.

İADE ETTİK!

TOKİ kurasında kendisine arsa çıkan AKP Tunceli vilayet liderine ağır reaksiyonlar gelmesi üzerine toplumsal medya üzerinde yazılı bir açıklama yaparak arsayı TOKİ’ye iade etiğini açıklayarak şu yer verdi:
Bazı basın organlarında tarafımıza yapılan haberler üzerine açıklama yapma gereksinimi hasıl olmuştur; 10.10.2022 tarihinde ülkemiz genelinde başlatılan birinci meskenim müstakil arsa projesine yasal kriterlere uygun olan her vatandaş üzere yapılmış müracaatımızda beş ay sonra 16.03.2023 tarihinde noter huzurunda çekilen kura sonucunda, şahsıma hak sahipliği çıkmış olan bu yerdeki hakkımdan, tıpkı gün depremzede kardeşlerimiz ismine feragat ederek TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanlığı’na resmi iademi yaptım.

Milletimizin tek yürek olup yaraları sarmaya adandığı bu devirde, tüm kademeleri şeffaf ve yasal olan bu sürecin, her daim karalama ve algı oluşturmayı şiar edinmiş belirli çevrelerce türlü tezvirata gereç yapılmak istenmesi lakin beyhude bir gayrettir.”
Konuyla ilgili kendisine ulaştığımız AKP Tunceli vilayet lideri Dr. Sercan Özaydın sorularımıza yazılı karşılık vererek hem kendisinin hem kardeşinin arsayı TOKİ’ye iade ettiğini belirtti.

Özaydın şunları söyledi:
Arsa satış şartnamesinde aylık gelir kuralının 16.000 TL olduğu doğrudur. Ben son 1 yıl boyunca rastgele bir kurumda çalışmıyorum ve/veya adıma kayıtlı rastgele bir işletme de yoktur.

Değerli eşim bu süreçte ailemizin ekonomik sorumluluğunu üstlenerek çalışıyor ve onun da geliri 16.000 TL’nin altındadır. Ailece aldığımız bir karar gereği üstlendiğimiz siyasi sorumluluk ve çabanın, bir tabip olarak faal çalışma sistemimle eşzamanlı verimli olmayacağından bu süreçte rastgele bir meslekle meşgul olmamayı tercih ettim.

Benim, eşimin ve çocuklarımın üzerine rastgele bir mesken ve arsa yoktur.

Araç sahibi olmanın kelam konusu müracaata mahzur bir durumu olmamakla bir arada,
Şayet araştırırsanız göreceksiniz ki, kelamını ettiğiniz aracı aylar evvel satmıştım. Ayrıyeten eşimin kendine ilişkin aracı olduğu tezinizin da hakikat olmadığını yeniden birebir biçimde öğrenebileceğinize inanıyorum.
Aynı kriterler kardeşim için de geçerlidir ve kuraya katılmasına mahzur bir durum yoktur.

Ayrıca aile kararı olarak kardeşim de benim üzere kura sonucundaki hak sahipliğinden feragat etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir