Lityum pillerde kullanılan kobaltın “kölelikle” elde edildiği iddiası tartışma yarattı

Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve elektrikli araç üzere günümüzün tanınan teknolojik aygıtlarının kobalt madenlerinde çalıştırılan köleler sayesinde elde edildiği savı reaksiyon çekti.

“Cobalt Red: How the Blood of the Congo Powers Our Lives” kitabının muharriri Siddharth Kara, katıldığı bir podcast’te bugün kullanılan ve lityum pille çalışan çabucak hemen her aygıtın Kongo’daki köleler tarafından çıkarıldığını argüman etti.

Siddharth Kara…

Etik bir biçimde çıkarılmış kobaltı tanımlamak için kullanılan “temiz kobalt” kavramının yanlışsız olmadığı konusunda ısrar eden Kara, argümanını desteklemek için, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki madenlerden çektiği ve yüzlerce madencinin elle kazdığını gösteren görüntüleri paylaştı.

ÇİN HÜKÜMETİNİN DENETİMİ ALTINDA

Madenlerin yüklü olarak Çinliler tarafından denetim edildiğini söyleyen Kara, madenlerde çocuk personelliği ve köleliğin de bariz bir halde mevcut olduğu konusunda ısrar ediyor.

Tesla ve Apple üzere teknoloji devleri geçmişte eserlerinde kullandıkları kobaltın tedarik sürecinde yaşanan insan hakları ihlallerini ve köleliği ortadan kaldırma kelamı vermişlerdi.

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, elektronik araçlarına güç sağlamak için kobaltsız bir pile geçme sözü verdi. 

ABD Başkanı Joe Biden da yakın vakitte Zambiya ve DKC ile tedarik zincirini suistimallerden arındırmak için bir muahede imzaladı.

Kara’ya nazaran devam eden sorun, Çin hükümetinin pazar üzerindeki denetimi. Afrika ülkelerinin talebi karşılamak için Çin’in “baskısı” altında olduğunu söyleyen Kara, lityum pil kullanan şirketlerin CEO’larına “hasarı birinci elden göstermek” için Kongo’ya gitmeyi teklif etti.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir