Merkez Bankası tarihinde bir ilk olabilir: ABD’den Ankara’ya geldi

Yurt dışında değerli bir finans mesleğine sahip olan ve dün Türkiye’ye geldiği belirtilen Erkan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Bu üniversitede iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan birinci öğrenci olan Erkan, “en genç finans profesörü” unvanını kazandı. Erkan, Princeton’ın akabinde, ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ta misyon aldı.

Burada yaklaşık dokuz yıl çalışan Erkan, devlet yönetimine geçen First Republic Bank’ta zirve yöneticisi olarak yer aldı. ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yapan Erkan, hala global finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’da yönetim kurulu üyesi olarak misyon yapıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bölüm teslim

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bölüm teslim merasimi düzenlendi. Nureddin Nebati, vazifesi Mehmet Şimşek’e devretti. Nebati ve Şimşek dönem teslim merasiminde kıymetli açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bölüm teslim merasimi gerçekleştirildi. Sayın Nureddin Nebati devir teslim sırasında kıymetli açıklamalarda bulundu. Nebati’nin konuşması şu formda:

“Milletimize hizmet yolunda, 2 Aralık 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın teveccühleriyle devralmış olduğum Hazine ve Maliye Bakanlığı bayrağını yeni dönemde, yeniden Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle Sayın Mehmet Şimşek’e bugün devretmek üzere bir ortadayız.

AK Parti’nin kuruluşundan bu yana teşkilatta altif çalışmış biri olarak bizler her vakit milletimize hizmet etmeyi, ülkemize eser hizmet kazandırmayı en temel görevimiz olarak görmeyi sürdüreceğiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğnde 3 devir milletvekilliği, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı üzere birçok misyonu ifa etmek için çaba gösterdim.

Sayın Bakanımızın yeni devirde başarılı olacağına inancım tamdır. Durmak yok yola devam ediyerek sizleri muhabbetle selamlıyorum, rabbim Kabine’yi, sayın Cumhurbaşkanımızı, Hazine ve Maliye Bakanlığı üzere bir yükü tekrar üzerine alarak kutlu davada büyük çaba sarf edecek olan pahalı Bakanıma hoş kararlar vermesi nasip olsun diye dua ediyorum.”

Mehmet Şimşek: Enflasyonun tek haneli sayılara düşürülmesi değer taşımaktadır

Mehmet Şimşek’in açıklamaları şu halde: “Değerli Bakanımızdan misyonu devralma törenimize katılımlarınızdan ötürü hepinize başka ayrı teşekkür ediyorum. Bayrak ve hizmet yarışında bedelli emaneti şahsıma tevdi eden sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Global zorlukların devam ettiği, 14 milyon vatandaşımızı etkileyen sarsıntı felaketinin yaşandığı periyotta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı vazifesini büyük bir fedakarlıkla ifa eden sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.

Hükümetimizin temel gayesi toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki devirde bu maksada ulaşmada, şeffaflık, sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin tesis edilmesi, fiyat istikrarının sağlanması temel gayemiz olacaktır. Orda vadede enflasyonun tekrar tek haneli sayılara düşürülmesi her alanda öngörülebilirliğin artırılması ülkemiz için hayati ehemmiyet taşımaktadır.

‘Merkez Banka’mıza takviye olmak temel siyasetimiz olacak’

Uygulanacak maliye siyaseti ve yapısal ıslahatlarla Merkez Banka’mıza enflasyonla çabada dayanak olmak temel siyasetimiz olacaktır.

En büyük yardımcım Bakanlığımızın bedelli takımları olacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı güçlü insan kaynağı ve liyakatlı takımları ile her vakit ön planda olmuştur. Attığımız her adım aldığımız her kararın ülkemize duyulan vazifesi ve istikrarı güçlendirmeye devam etmesi değer arz etmektedir.

Bugün sayın Bakanımızdan devraldığımız bu bayrağı daha üst çıkarmak için geceli gündüzlü çalışacağız.

Konuşmama son verirken, mayıs ayında yapılan seçimlerde yüksek iştirak sağlayarak demokratik tercihini güçlü bir formda tabir eden, sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhur İttifakına inanç tazeleyen aziz milletimize teşekkür ediyorum.”

İşte Mehmet Şimşek’in birinci bildirisinin şifreleri

Peki Şimşek’in birinci açıklamalarının şifreleri neler? Bundan sonraki süreçte hangi iktisat siyasetleri uygulanacak? Piyasalar Mehmet Şimşek’in vazifeye getirilmesini nasıl fiyatlayacak? Hususla ilgili Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, CNN Türk canlı yayınında değerli açıklamalarda bulundu. Eryılmaz konuşmasında şu sözleri kullandı:

‘Kabine iktisat ağırlıklı’

“Piyasa Mehmet Şimşek’in geleceğini bekliyordu. Piyasanın beklediği biçimiyle oldu. Mehmet Şimşek ismi gerçek bir isim. Bu sıkıntılara deva olabilecek en hakikat isimlerden biri. Piyasa şunu merak ediyordu? Hangi siyasetlerle yola devam edeceğiz. Var olan siyasetler korunacak, bir revizyon mu olacak? Yoksa sert bir formda ortadoks siyasetlere dönüş mü olacak?

Kabine’ye baktığımız vakit iktisat yüklü bir kabine olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın Cevdet Yılmaz olması değerli.

Mehmet Şimşek’in birinci açıklaması nasıl değerlendirilmeli?

İş dünyasının yorumları da olumlu, Kabine üyeleri ile ilgili birinci adımlar olumlu. Sayın Mehmet Şimşek’in ilk iletileri çok kıymetli. Piyasaların beklendiğinden bir ölçü daha ortadoks siyasete vurgu olduğunu söylemek yanlış olmaz, piyasalar yarın bunu olumlu fiyatlayacaktır.

İlk açıklamalar piyasaların beklediğinden güçlü diyebilirim. Haliyle bu piyasalara olumlu yansıyacaktır diye düşünüyorum.

İlk bildirilere baktığımızda döviz talebini kısıcı ani tedbirlerin alınması gerektiğini biliyoruz. Cari açık azaltılacak bildirisi bunun çok net bir göstergesi. İthalat tüketimi olmak üzere, buraların kısılacağı, faizlerin artmasına müsaade verileceği, makroihtiyati adımlarla dış ticareti azaltma tedbiri alacağız.

Hem yabancıyı çekmek, inanç ve istikrar ortamını yaratma ismine en çok onaylanan siyasetlere vurgu yaptığını görüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir