Yabancı uzmanlara göre Türkiye’deki seçimler: ‘Gerçek etkili ve eşsiz’ bir demokrasinin yansıması

Türkiye’deki siyasi partilerin, global demokrasilerde eşi gibisi olmayan ve seçmenlerin ağır iştirakiyle gerçekleştirilen seçimlerin sonuçlarını kabullendiğini tabir eden uzmanlar, Türkiye’deki son seçimleri kıymetlendirdi.

Ürdünlü siyasi analist Hassan et-Temimi, “Türkiye’de, iktidar ve muhalefet partileri dahil olmak üzere siyasi partilerin genel olarak seçim sonuçlarını kabul ettiği ve demokratik unsurlara bağlı kaldığı, eşsiz bir gerçek demokrasi ve iktidar rotasyonu var” dedi.

Temimi, Türkiye’deki partilerin seçmenlerin iradesine hürmet duyduğu ve demokratik kurumlar çerçevesinde varlıklarını güçlendirmek için çalıştığı değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zafere götüren nedenlerin varlığından kelam eden Temimi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok kısa müddette gerçek bir değişim modeline öncülük ederek en sıkıntı şartlarda lokal, bölgesel ve milletlerarası mahzurları ve komploları aştı” sözlerini kullandı.

Temimi, kelamlarına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 20 yıldaki iktidarı sırasında elde edilen başarılara güvendi. Burada, evvelki Türk hükümetlerinin kalıp yargılarını kıran, iç ve dış siyasette istisnai bir örnek teşkil eden bir Cumhurbaşkanı’ndan bahsediyoruz. Tekrar seçilmesi olağandı.

Erdoğan, özgürlükleri, güvenliği, ekonomik büyümeyi ve istikrarı güçlendirmeyi başardı ve İslam’ın insani pahalarını benimsemekle Türkiye’nin ulusal kimliğini vurgulamak ortasında hiçbir çelişki olmadığını hareketleriyle kanıtladı ve net vizyonunun, azminin ve büyük amaçlarının meyvelerini toplaması doğaldı.”

Etkin demokrasi

Yazar Firas Rıdvanoğlu ise Türkiye’deki seçimlere yüksek iştirakin takdir edilmesi gerektiğini ve bunun, demokrasinin Türkiye’de çok tesirli olduğunun ispatı olduğunu vurguladı.

Rıdvanoğlu, demokrasi pragmatizminin Türk vatandaşında derin bir biçimde var olduğunu, neredeyse herkesin oy vermek istediğini kaydetti.

Türkiye’de seçim sürecinin şeffaf ilerlediğini tabir eden Rıdvanoğlu, “Aksini argüman edenlere, seçimler, iştirak oranları ve sonuçlar en yeterli ispattır. Birebir formda partilerin seçim sonuçlarını kabul etmesi, herkesin Yüksek Seçim Heyeti’ne inandığının bir ispatıdır. Herkes sonuçlara ve halkın verdiği karara inanıyor ve seçimlere hürmet duyuyor.”

Sürekli gelişim

Omran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ammar Kahf da seçimleri ve sonuçlarını değerlendirirken Türk demokrasisini “Orta Doğu’da eşsiz bir demokrasi” olarak niteledi.

Kahf, Türk demokrasisinin, “hegemonyasını haklı çıkarmak için resmi demokrasinin boynunu büken liberal demokrasi yahut totaliter rejim olarak sınıflandırılamayacağını” belirtti.

Omran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Kahf, şunları kaydetti:

“Türk demokrasisi daima bir gelişim içindedir, halk rekor seviyede iştirak sağlar ve epeyce yüksek çekiciliğe sahiptir. Kurumsal ve toplumsal olarak köklüdür ve sonuçlarını herkes kabul eder lakin rastgele bir tarafın egemenliğini yahut askeri darbeyi reddeder.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferinin “çeşitli sebepleri” olduğuna dikkati çeken Kahf, bunların en değerlilerini ise “parti ittifaklarının genişletilmesi, depremzedelere süratli müdahale edilmesi, saha bağlantısının aktifleştirilmesi, verilen kelamların gerçekçiliği ve inandırıcılığı” biçiminde sıraladı.

Kahf, gaz ve petrol alanları, yerli arabanın üretilmesi, savunma endüstrisinin gelişimi, yol ve köprü inşaatları ve taban fiyatın yükseltilmesinin de seçim zaferinin arkasında yatan faktörlerden olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir